Gostovanje arheološke razstave Odsevi prazgodovine v bronu – Situlska umetnost Novega mesta v Črni Gori

28. oktobra 2015 je delegacija Mestne občine Novo mesto in Dolenjskega muzeja Novo mesto gostovala v črnogorskem mestu Herceg Novi, kjer so v galeriji Josipa Bepa Benkovića otvorili razstavo z naslovom “Refleksije praistorije u bronzi” – Situlska umjetnost Novog Mesta (Odsev prazgodovine v bronu- Situlska umetnost Novega mesta), avtorja arheologa Boruta Križa.
Fotografsko – dokumentarna razstava o situlah Novega mesta predstavlja spomenike situlske umetnosti odkrite v Novem mestu, ki jih hranimo v Dolenjskem muzeju. V sklopu arheoloških izkopavanj, ki v Novem mestu potekajo že od konca 19. stoletja, je bilo v starejše železnodobnih grobovih najdenih tudi devet bronastih situl, okrašenih v situlskem stilu, ki predstavlja najvišji umetniški izraz ter vrhunski dosežek železnodobne Evrope. Izpovedna govorica situl Novega mesta dopolnjuje in bogati zakladnico svetovne kulturne dediščine in opozarja na nepogrešljiv prispevek Dolenjske v 1. tisočletju pr. n. št. pri oblikovanju skupnega evropskega kulturnega prostora.
Gostovanje je rezultat sodelovanja Mestne občine Novo mesto in Dolenjskega muzeja Novo mesto z občino Črna Gora in veleposlaništvom RS v Črni Gori.

„Refleksije praistorije u bronzi“ iz Novog Mesta

Vodja kabineta župana MO Novo mesto Sara Drašković, kustos arheolog Dolenjskega muzeja Borut Križ, direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Dokl Osolnik

Z leve proti desni: kustos arheolog Dolenjskega muzeja Borut Križ, direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Dokl Osolnik, vodja kabineta župana MO Novo mesto Sara Draškovič, Veleposlanik RS v Črni Gori Mitja Močnik, predsednica občine Herceg Novi Nataša Aćimović in Branka Bukovec (DRPD)